"Kırıklar orta büyüklükte deprem üretebilir"

Aşağa gitmek

"Kırıklar orta büyüklükte deprem üretebilir"

Mesaj  Misafir Bir Perş. Ara. 20, 2007 9:31 am

ANKARA (ANKA) - Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, 5.7 büyüklüğünde deprem yaşanan Bala ve çevresinde aktif tali kırıkların bulunduğunu ve bu kırıkların orta büyüklükte deprem üretebileceklerini bildirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, bugün 5.7 büyüklüğündeki depremin başta Bala ilçesi olmak üzere Haymana, Karakeçili, Çelebi, Kulu, İkizce, Yenice ve yakın çevresinde kuvvetlice hissedildiği bildirildi. Depremin, merkeze yakın köylerde özellikle geleneksel yapı tarzındaki yığma-kerpiç yapılarda kısmen de olsa hasara neden olabileceği kaydedildi.

Bölgede, aktif tali kırıkların bulunduğunu ve bu kırıkların orta büyüklükte deprem üretebileceklerini belirtilerek, 5.7'lik depremin ardından gelecek artçı depremlerin zaman içerisinde sıklıkları ve büyüklükleri azalarak birkaç gün devam edebileceği kaydedildi.

Bölgedeki deprem oluş düzeninin “Deprem Dizileri” şeklinde olduğu ve deprem dizlerinin bölgede bulunan aktif fayların uzunluklarına ve miktarlarına bağlı olarak büyüklüğü genel olarak 4.7-5.7 arasında depremler ürettikleri kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Özellikle son iki senedir bölgede devam eden deprem etkinliğini bu şekilde yorumlanabilir. Bugün meydana gelen deprem, bu dizinin şu ana kadar olan en büyük depremi olup, bu depremi takiben bölgede özellikle 4.5-4.7 büyüklüğüne varabilecek artçı depremler beklenmelidir”

Açıklamada, vatandaşların panik yapmadan ve artçı depremlerin olması olasılığına karşı tedbirli olarak günlük yaşantılarına devam etmeleri, asılsız ve bilimsel dayanaktan yoksun açıklamalara ve söylemlere karşı duyarlı ve dikkatli olmaları istendi. (ANKA)

Misafir
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz